fbpx
»Zakaj bi mlade ženske padle tam, kjer sem petkrat padla že jaz?«

| Kolegice

Mlade ženske lažje vstopajo na trg dela in na samostojno pot ob podpori uveljavljenih žensk, ki so trnovo pot do uspeha že prehodile. Možnost sodelovanja z mentorico pospeši realizacijo njihovih ambicij, razširi njihovo socialno mrežo, odpira poslovne priložnosti in jih osebno obogati.

Ljubljanski klub Kolegic sezone 2016/2017 je na dogodek "Ženske in kariera – zgodbe o uspehu" povabil uspešne ženske z različnih področij in jih povprašal o njihovih kariernih potezah, izzivih in smernicah.DSC 4390

Udeleženke ljubljanskega kluba Kolegic so mlade ženske, iskalke prve zaposlitve, ki se v okviru projekta Zavoda Nefiks povezujejo z že uveljavljenimi kolegicami – ženskami s svojega poklicnega področja. Opozarjati želijo na problematiko zaposlovanja mladih žensk in ženskega podjetništva ter s tem spodbuditi njihovo zaposljivost in podjetnost. Z uspešnimi in medijsko izpostavljenimi ženskami so govorile o podjetništvu, marketingu in osebnem znamčenju (angl. branding).

Gostja Zorica Jakolin je opozorila na pomen samozavesti pri gradnji lastne znamke in poudarila, da je pomembno ohraniti individualnost znotraj podjetja. Takšen pristop namreč pripomore k dodani vrednosti tako podjetja kot tudi zaposlenega. »Vedno bolj je pomembno, da se izpostaviš in gradiš svojo znamko. Četudi si v podjetju, moraš skrbeti za svoj branding. Najbolj uspešni ljudje v podjetju so tisti, ki se znotraj podjetja obnašajo kot samostojen s. p. Vse kar počnejo, je njihova referenca in gradi njihovo tržno vrednost.« 

Na temo, kako se uveljaviti in uspešno tržiti svojo idejo, je Manca Korelc povedala: »Vsaka ima svojo življenjsko zgodbo in svojo poslovno pot. Ne primerjaj se z drugimi, saj to le spodbuja manjvrednostni kompleks. Vedeti moraš, kam hočeš iti in kaj želiš doseči.« DSC 4259

Osnovna sestavina uspešnega podjetništva je dobro dodelan poslovni načrt, kar potrjuje tudi osebna zgodba Saške Klemenčič: »Imela sem službo za nedoločen čas. Čez noč sem dala odpoved, nato pa 3 leta ugotavljala, česa si želim. Nisem vedela, kako se tržiti. Nisem vedela, na koga se lahko obrnem, česa se še moram naučiti. Na začetku sem večkrat sedela v prazni dvorani in se spraševala, kaj delam narobe.« V nadaljevanju je Kolegicam na podlagi svojih začetnih izzivov svetovala, naj se pozanimajo o področjih, na katerih jim primanjkuje potrebno znanje in se s tem izognejo nepotrebnim padcem. Na le-te se naslonila tudi Urša Žorž, ko je z enostavno mislijo povzela bistvo projekta Kolegice, ki temelji na mentorstvu:

Mentorica lahko v svoji vlogi opozarja na potencialne napake in tvegane odločitve: »Zakaj bi ponavljale moje napake? Zakaj bi mlade ženske padle tam, kjer sem petkrat padla že jaz?«

Napake in težave na karierni poti pa niso vedno nekaj slabega, temveč so dobra priložnost, da premagamo poslovne izzive in jih izkoristimo za osebno rast. Takšnega mnenja je bila tudi Klavdija Kosmač Toplišek, ki je napake, težave in uspeh opredelila kot tri najpomembnejše učitelje v našem življenju.

Po živahni debati se je pogovor nadaljeval z mreženjem in medsebojnim spoznavanjem Kolegic in njihovih gostij. DSC 4347

Ob zaključku dogodka nam je svojo izkušnjo s sodelovanjem na projektu zaupala ena izmed vodij organizacije dogodka – Veronika Pipan:

»S sodelovanjem v projektu Kolegice sem svojo mrežo poznanstev obogatila s številnimi motiviranimi ženskami, polnimi pozitivne energije. Dogodek "Ženske in kariera – zgodbe o uspehu" mi je ponudil novo izkušnjo na področju organizacije dogodkov in kup uporabnih nasvetov s strani povabljenih gostij.«

zaclanek

Pripravile: vodje organizacije dogodka

***

Projekt Kolegice je projekt Zavoda Nefiks, katerega namen je mladim ženskam, iskalkam prve zaposlitve in študentkam višjih letnikov, omogočiti zgodnji vstop v delovno okolje, in sicer na podlagi mentorskega sodelovanja z uspešnimi ženskami, ki postanejo njihove mentorice oz. Kolegice. V projektu se vsaka udeleženka poveže z uspešno žensko s svojega poklicnega področja, s katero na rednih mesečnih srečanjih razpravlja o možnostih za uveljavitev v določenem poklicu. Ob pomoči mentorice se udeleženke seznanjajo z delovnim okoljem, izbranim poklicem ter njegovimi zahtevami in specifikami, razvijajo pa tudi svojo zaposlitveno pismenost. Projekt financira: MOL, URSM in Embassy of the United States


KDO SMO IN KAJ POČNEMO?

N E F I K S

Poslanstvo zavoda je mladim in mladinskim organizacijam zagotavljati ustrezno strokovno podporo pri beleženju in evidentiranju neformalnega izobraževanja in učinkov mladinskega dela z namenom njegovega priznanja v širši družbi. Nadalje je namen zavoda mladim pomagati pri kariernem razvoju, zaposlovanju in aktivnem državljanstvu ter zagotavljati pomoč in podporo pri organizacijskem in drugem razvoju mladinskih in nevladnih organizacij.

   Zavod Nefiks
            Ob dolenjski železnici 12
            1000 Ljubljana

  nefiks@nefiks.si

    +386 40 698 915

URADNE URE

Pisarna: PON-PET → 10:00-13:00
Telefon: PON-PET → 9:00-16:00