Na predpustni petek, 9. februarja, smo se Kolegice zbrale v prostorih Zavoda Nefiks na intenzivni 4-urni pripravi za delo z bodočimi mentoricami iz javne uprave in javnih zavodov Mestne občine Ljubljana.
Začetek usposabljanja, ki ga je vodila Maja Đević, je bil namenjen osebnim predstavitvam vseh udeleženk ter razmisleku, kaj pričakujemo tako od izobraževanja kot od samega projekta. Sledila je natančnejša predstavitev projekta Kolegice, enega uspešnejših in učinkovitejših projektov Zavoda Nefiks, namenjenega mladim iskalkam prve zaposlitve, ki uspešno poteka po Sloveniji že od leta 2012.
Izjave udeleženk:
Urška:
»Že po prvem srečanju kolegic, po sami predstavitvi projekta in planiranju o izvedbi in procesu sem navdušena in motivirana. Zdi se mi, kot da se nam odpirajo ena ogromna vrata v nekaj novega in veselim se razvoja in izdelka, ki ga bomo ustvarili tekom projekta. Delile smo nekaj zanimivih mislih in idej in upam, da bomo nadaljevale v tem slogu.«
Ajda:
»Projektu Kolegice sem se pridružila čisto slučajno, a ravno take odločitve se po navadi izkažejo za najboljše! Na 1. srečanju smo se bolje spoznale in dogovorile o nadaljnjem poteku projekta. Skupaj in vsaka zase smo definirale cilje − to je proces, ki po navadi traja dalj časa in je vse prej kot preprost. No, vse je enkrat prvič! Odšle smo z novimi idejami in zavedanjem, da se nam vsak dan odpira veliko priložnosti, če smo jih le pripravljeni opaziti in seveda sami aktivno pristopiti.«
Katja:
»Srečanje v petek se mi je zdelo izredno sproščeno in spodbudno. Ob kavi, čaju in piškotih smo s skupnimi močmi raziskovale svoje ideje, jih pilile, izpopolnjevale, in načrtovale cilje. Zastavile smo dobre temelje za prihodnje delo in se med sabo opolnomočile in dvignile zavest o ženski energiji, ki lahko premika gore, če je v ozadju duh podpore in kolektivizma. Zavedamo se, da so mentorice zelo uspešne in sposobne ženske, zato smo čutile odgovornost, da v projekt zagrizemo zares pripravljene.«
Ema:
»Projekt Kolegice se mi zdi odlična priložnost za mlade ženske. Je praktičen korak k spoznavanju dela, ki si ga želimo opravljati, in povezava na trg dela, ki nam po zaključku izobraževanja pogosto manjka. Veseli me, da so mentorice pripravljene sodelovati, nam priti nasproti, slišati naše ideje in nam ponuditi priložnost, da se izkažemo. Verjamem, da se bom lahko od svoje mentorice veliko naučila, tako o njenem delu kot o sebi. Upam, da se bom po zaključku projekta lahko štela med uspešne zgodbe, ki jih je ta projekt že omogočil.«
Poslanstvo zavoda je mladim in mladinskim organizacijam zagotavljati ustrezno strokovno podporo pri beleženju in evidentiranju neformalnega izobraževanja in učinkov mladinskega dela z namenom njegovega priznanja v širši družbi. Nadalje je namen zavoda mladim pomagati pri kariernem razvoju, zaposlovanju in aktivnem državljanstvu ter zagotavljati pomoč in podporo pri organizacijskem in drugem razvoju mladinskih in nevladnih organizacij.