Okrajšava EURES pomeni European Employment Services, ki je omrežje javnih služb za zaposlovanje in nacionalnih partnerjev iz 32 držav članic Evropske unije ter Švice. Ti zavodi ponujajo tako svetovanje in posredovanje pri zaposlitvah mladih od 18. do 35. leta v Evropi kot tudi informacije o delu in življenju v izbrani državi.
Ob prijavi za službo v tujini nas obravnavajo enakovredno z ostalimi iskalci zaposlitve Gospa Mateja je poudarila, da je pri iskanju mednarodnih priložnosti zaželeno znanje jezika države, v kateri iščemo službo, upoštevati pa moramo tudi trg dela v tej državi, saj nas ob prijavi na delovno mesto obravnavajo enakovredno z ostalimi iskalci zaposlitve. Pametno je raziskati tudi, kateri kadri so zaželeni.
Ste vedeli, da EURES služba krije npr. stroške selitve v tujino ob zaposlitvi? Razložila nam je tudi, da Zavod krije potne stroške do kraja razgovora, stroške selitve ob zaposlitvi, stroške priznavanja izobrazbe, stroške jezikovnega tečaja in finančno podporo za mlade s posebnimi potrebami.
Evropski karierni sejmi – naslednji že 1. marca Predstavila nam je tudi EURES aktivno spletno platformo, kjer redno organizirajo karierne sejme. Najnovejši se bo zgodil 1. marca, kjer bodo delavce iskali delodajalci z zahodne Irske (
https://www.europeanjobdays.eu/sl/taxonomy/term/17998). Pametno je, da si seznam del že vnaprej ogledate in pripravite CV-je.
Pobude Evropske unije za mlade iskalce zaposlitve Mateja nam je predstavila tudi druge možnosti pridobivanja izkušenj v tujini preko različnih pobud Evropske unije. Prva je opravljanje prostovoljnih del ali pridobitev zaposlitve, ki pripomorejo skupnosti in ljudem po vsej Evropi. Na dela s solidarnostno noto se lahko prijavite mladi od 18. do 30. leta, in sicer preko
Evropske solidarnostne enote (European Solidarity Corps). Kot drugo zanimivo možnost delovanja in izobraževanja v tujini pa je predstavila
Nacionalno shemo mobilnosti, ki jo prav tako izvaja EURES in bo aktualna do leta 2022. Namenjena je mladim od 18. do 35. leta, med njimi pa imajo prednost dolgotrajno brezposelni (od enega leta ali več). Shema je podobna našemu usposabljanju na delovnem mestu. Traja šest mesecev, v tem času pa potekajo priprave na mobilnost, pridobitev delovnih izkušenj pri delodajalcih v tujini in aktivnosti po vrnitvi v Slovenijo.
Možnosti za delo ali prostovoljstvo v tujini je res veliko, EURES pa je eden od kanalov, ki vam omogoča in olajšuje ta prehod v mednarodno delovno okolje, če se zanj odločite, tako da se njihovo delovanje splača poznati.
Bi rasi izvedeli še već? Oglejte si www.priloznost.eu ali pišite na elektronski naslov maja.devic@nefiks.si.
***
Zavod Nefiks izvaja projekt Nefiks zaposlitvene rešitve za mlade iskalce zaposlitve, ki ga sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada.
Vir fotografij: www.pixabay.com