PREDSTAVITEV PLATFORME e-NEFIKS Maja Đević Prah, direktorica Zavoda Nefiks, je poudarila, da je knjižica
Nefiks nastala že pred dvajsetimi leti, aplikacija e-Nefiks pa je bila v okviru projekta
Nefiks zaposlitvene rešitve nadgrajena v sistem, kakršnega poznamo zdaj;
Tadej Košmerl in
Emanuela Eduard iz Zavoda Nefiks pa sta predstavila sam sistem delovanja platforme in pravne spremembe, ki spremljajo novo uredbo o varovanju osebnih podatkov, GDPR.
Asta Otavnik iz Adecca je o e-Nefiksu povedala sledeče: "Zelo pozdravljam tako platformo, ker se pri svojem delu srečujem z mladimi, ki nimajo izkušenj, imajo pa ogromno kompetenc. Vse je pomembno, tudi prostovoljstvo, tudi študentsko delo."
GLAVNI POUDARKI RAZPRAVE
Predstavitvi platforme je sledila vodena razprava z gostjami.
Alenka Blazinšek Domenis, strokovna vodja Zavoda Nefiks, je na začetku pogovora poudarila, kako pomembna je pri iskanju zaposlitve tudi samoiniciativnost; Nefiks lahko mlade pripelje korak bližje zaposlitvi, vendar morajo odločilne korake ob pravilni podpori storiti sami. "Mlade osebe pridejo k nam, mi pa jim omogočimo prostor, v katerem lahko sami nagovorijo delodajalce."
Predstavnica Competa, Klara Zavrl, je poudarila, da kompetence pridobivamo celo življenje, tudi tekom izobraževanja in v zasebnem življenju. "Vendar je mehke veščine težje zapisati kakor same delovne izkušnje. Pomembno je, da smo pri naštevanju svojih kompetenc konkretni."
Tadeja Ozebek iz IBM Slovenija je na drugi strani udeležencem izpostavila, kako pomembno je, da se kompetence med seboj združujejo. "Dobro je, če jih zapišete na vrh življenjepisa, pod njih pa izkušnje. Razmišljanje o tem, kaj znam, je ena izmed pomembnih zaposlitvenih kompetenc. Pri pisanju življenjepisa sta pomembne lastnosti tudi preglednost in vizualno izstopanje. Življenjepis naj bo kratek - maksimalno 2, 3 strani."
Romina Godnič Grošelj iz Decathlona je omenila tudi, da je včasih pomembno, da v želji po pisanju popolnega življenjepisa ne pozabimo na najbolj osnovne podatke, kakor so na primer kontaktni e-naslov in telefonska številka.
Mojca Tomšič iz Moje zaposlitve je dodala še, da si delodajalec za pregledovanje življenjepisa v povprečju vzame le 1 minuto, vendar ima kandidat v spremnem pismu več prostora za opis, v čem je dober in kaj lahko doprinese v podjetje.
VIDEO PREDSTAVITVE IN POMEMBNOST SPREMNEGA PISMAČeprav so se vse gostje strinjale, da je pri pregledovanju kandidatove prošnje za zaposlitev najprej pogledajo življenjepis in šele nato spremno pismo, so vse poudarile pomembnost slednjega. Klara Zavrl iz Competa dodala še, da je jedro spremnega pisma vedno iskanje vzporednic z razpisnimi pogoji,
Tadeja Ozebek iz IBM-a pa je udeležencem srečanja svetovala, da tako življenjepis kakor tudi spremno pismo vedno prilagodijo glede na razpis oz. delovno mesto, na katero se prijavljajo. V zadnjem času življenjepise namesto spremnega pisma vedno bolj pogosto spremljajo še kratke videopredstavitve, vendar so se vse gostje strinjale, da so te v prijavah na delovna mesta danes še vedno redkost.
Dogodka sta se udeležili tudi Jasna in Živa, punci, ki sta svoj obraz posodili za promocijo projekta Nefiks zaposlitvene rešitve :).
***
Projekt sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada.