V sredo smo praznovali
Dan reformacije, ki nas spominja na versko, kulturno in politično gibanje v 16. stoletju. Začela se je 31. oktobra 1517, ko je Martin Luther zabil 95 tez za prenovo cerkva. Za nas je ta praznik pomemben predvsem na kulturnem področju, saj je v tem času nastala prva slovenska knjiga
Katekizem, ki je bila za razvoj našega jezika in narodne zavesti zelo pomembna. Tudi danes bi po mojem mnenju morali bolj negovat naš jezik in se na pomembne dneve kot so ti, spominjati časov, ko je bil lasten jezik samo plod sanj in se zavzemati za trud, ki so ga naši predniki vložili v to, da imamo danes lastno državo in lasten jezik.
Danes, 01.11., pa praznujemo
dan mrtvih. Na ta dela prost dan se zberemo na grobovih in mislimo na naše svojce in prijatelje, ki so že umrli. V katoliški cerkvi se ta praznik imenuje Vsi sveti in obhaja vse zveličane člane Cerkve. Obeh imen res ne smemo enačit, vendar pa pojmujeta skoraj enako stvar. V glavnem je to dan preživet v krogu družine. Pri nas doma si zmeraj vzamemo čas za družinsko kosilo in obisk vseh družinskih grobov, kjer prižgemo svečke in se skozi pogovor spomnimo vseh ljubljenih, ki jih ni več med nami.
Ker sta obe dneva dela prosta jih že od malega preživljam z ljubljenimi in ne sama ali s prijatelji. Pozabim tudi na vse šolske obveznosti in domača opravila, ki zmeraj počakajo. Takšna pravila pri nas veljajo že od zmeraj in prijetno je, ko pomislim, da imam oba starša samo zase in da bomo verjetno počeli nekaj po mojem okusu. Ostale dni počitnic pa običajno prebijem s prijatelji na kolesu, kolikor nam vreme dopušča ali pa za zvezki, saj me novembra čaka kar nekaj ocen.
Zakaj je ozaveščenost mladih o pomembnih praznikih pomembna je še ena stvar o kateri se premalo govori, vsaj po mojem mnenju. Mediji pišejo o Noči čarovnic in počitnicah, redko kdo pa spregovori kaj o Primožu Trubarju ali 1. novembru, zato dajte do konca počitnic malo premislit kaj ste počeli med le temi in preostale dni izkoristit v krogu najbližjih.
Piše: Lučka S.
Vir fotografij: Unsplash