V družbi DEOS d.o.o., v sodelovanju z Zavodom RS za zaposlovanje, Srednjo gozdarsko in lesarsko šolo Postojna, Centra za poslovno usposabljanje Ljubljana in drugimi partnerji ter podporo Ministrstva za delo družino, socialne zadeve in enake možnosti izvajajo projekt 200 zaposlitev. S tem bodo 200 mladih, starih do 29 let, doma iz Zahodne kohezijske regije brezplačno usposobili za 3 deficitarne poklice v socialnem varstvu in jih povezali z delodajalci za zaposlitev.
Pomočnik kuharja
Na trgu dela se pojavlja tudi vse večja potreba po pomočnikih kuharja. To je zelo iskan kader s širokimi možnostmi zaposlitve na različnih področjih kot so gostinstvo in turizem (npr. v restavracijah, gostilnah…) in v javni upravi (npr. v kuhinjah v bolnišnicah, šolah, domovih za starejše…)
Pomočnik kuharja načrtuje, pripravi, izvede in kontrolira lastno delo; racionalno rabi energijo, material in čas, varuje zdravje in okolje; komunicira s sodelavci; očisti živila; pripravi živila za hladne in tople začetne jedi, pripravi juhe, jušne zakuhe, vložke, enolončnice, priloge, zelenjavne jedi, solate; pripravi enostavne sladice; pripravi hitro hrano; pripravi pice; vzdržuje higieno in urejenost kuhinje. Opravlja pomožna dela in naloge v kuhinji v skladu z navodili nadrejenega osebja.
Socialni oskrbovalec
Pomaga starim ljudem, bolnim in hendikepiranim ljudem, kot so osebe z okvaro vida, sluha, govora in osebe z gibalnimi ovirami ali težavami v duševnem zdravju, v glavnem na njihovem domu ali tudi v različnih institucijah. Pomoč na domu vključuje gospodinjsko pomoč, nego in socialno oskrbo. Z oskrbo in nego na domu se nadomešča sicer potrebno institucionalno varstvo. Sodeluje z vodjem oziroma koordinatorjem pomoči na domu pri prepoznavanju uporabnikovih potreb in na podlagi ugotovitev sodeluje pri izdelavi načrta pomoči na domu za posameznega uporabnika. Na področju gospodinjske pomoči pripravlja posamezne obroke ali prinaša hrano na dom, pomaga pri nakupu, vzdrževanju in čiščenju bivalnih prostorov. Poskrbi tudi za pranje, likanje in uredi formalne obveznosti, kot so ureditev plačila stroškov, poštni in bančni opravki. Po potrebi zagotovi kurjavo, ozimnico ter pomaga ali pri hišnih ter drugih opravilih, urejanju vrta, skrbi za domačo žival in podobno. Kot negovalec izvaja laično nego. Skrbi za osebno higieno uporabnikov, kot je umivanje, kopanje in britje, pomaga pri oblačenju in slačenju ter uredi posteljo in bivalno okolje. Skrbi za ustrezna oblačila in obutev uporabnika, pomaga pri gibanju in nadzira pravilno jemanje zdravil. Na področju socialne oskrbe koordinira izvajanje gospodinjske pomoči in nege ter pomaga pri vključevanju uporabnika v vsakdanje življenje. Skrbi za stike z družino in bližnjim okoljem. Lajša stiske in težave zaradi osamljenosti, prizadetosti, bolezni ali starosti. Nudi prvo socialno pomoč in skrbi za ohranjanje socialnih stikov z okoljem, družino, sorodniki, sosedi in prijatelji. O svojem delu vodi dnevnik, kamor zapisuje opravila pri uporabniku in beleži svoja opažanja pri izvajanju pomoči. Redno se udeležuje skupinskih sestankov s svojim vodjem in drugimi člani delovne skupine.
Več informacij o programu lahko najdete na www.deos.si/200-zaposlitev/ in na www.facebook.com/200zaposlitev.
Bi si želeli brezplačnega usposabljanja in hitre zaposlitve?
Kontakt: mladi@deos.si ali na telefonsko številko 08 2002 568
Poslanstvo zavoda je mladim in mladinskim organizacijam zagotavljati ustrezno strokovno podporo pri beleženju in evidentiranju neformalnega izobraževanja in učinkov mladinskega dela z namenom njegovega priznanja v širši družbi. Nadalje je namen zavoda mladim pomagati pri kariernem razvoju, zaposlovanju in aktivnem državljanstvu ter zagotavljati pomoč in podporo pri organizacijskem in drugem razvoju mladinskih in nevladnih organizacij.