Ideja je prišla od dijakinj, ki sta sicer sami povedali, da je bila sprva mišljena bolj za hec kot za res, pa vendar se je ob pomoči vodje kariernega kluba začela razvijati, širiti in se realizirati. Sedaj, par mesecev kasneje, pa se lahko že pokažemo s prvimi rezultati.
Občutki negotovosti, anksioznost in stres, ki spremljajo odločitev o nadaljnjem izobraževanju, s katerimi sta se dijakinji začeli vedno več srečevati in jih zaznavati tako pri sebi kot vrstnikih, so ju spodbudili k iskanju boljše rešitve. V današnjem svetu, prepredenem z informacijsko-komunikacijsko tehnologijo in družbenimi omrežji, je tako nastala ideja izdelati kratke ter jasne video posnetke, ki bodo dijakom pomagali pri zbiranju informacij in jih tako opolnomočili za samostojnost ter prevzem nadzora v tem kaotičnem obdobju odraščanja na prehodu iz srednjega v nadaljnje izobraževanje.
Da bi se prepričale ali je to res vsesplošen problem med slovenskimi dijaki, smo izvedle anketo, ki je potrdila naš sum in pokazala, da je približno vsak drug dijak zadnjih dveh letnikov še zmerom neodločen o poti naprej. Prav tako pa sta jim slabo poznana potek mature in vpis na fakulteto. Dobljene rezultate smo uporabile v prvem videu, ki je nastal v sklopu našega projekta, saj je ozaveščanje javnosti prvi korak k iskanju učinkovitih rešitev.
Drugi video, ki je že bolj usmerjen v samo reševanje negotovosti med dijaki, vsebuje koristne spletne povezave, kjer lahko dijaki najdejo informacije o vseh izobraževalnih programih v Sloveniji, poklicih, postopkih vpisa ter strategije za odkrivanje svojih potencialov na različnih področjih. Prav tako smo opozorile na različne službe, ki delajo na področju pomoči pri kariernem načrtovanju. Skozi raziskovanje smo se tudi same veliko naučile. Dijakinji sta tukaj najbolj izpostavili odprta predavanja, ki so odličen vir informacij o študiju, na spletu pa ni nikjer niti omenjeno.
Prva dva videa sta dostopna že od 7. 2. 2019, saj smo želele že letošnjim 4. letnikom dati možnost, da se kar najbolje pripravijo na informativne dneve. V okviru projekta bo nastalo še več posnetkov na temo mature, vpisa in študentskega življenja, ki pa se bodo objavljali sproti do konca šolskega leta 2018/2019.
Za doseganje kar se da največjega števila dijakov ter drugih, smo uporabile družbeni omrežja Facebook @KamPoGim ter Instagram kam_po_gim, prav tako delimo svoje videe na YouTube kanalu KamPoGim.
Avtor: Martina Vide
Vir grafik: FB KamPoGim