✅ Tehnična pripravljenost
Pomembno je, da veš, na kateri platformi bo potekal pogovor, saj si tako lahko pravočasno namestiš vsa potrebna orodja. Med najbolj uporabnimi so Microsoft Teams, Zoom, Skype in Google Hangouts. Pred pričetkom preveri, ali mikrofon deluje, prav tako tudi kamera in spletna povezava. Smiselno je preveriti tudi baterijo na prenosnem računalniku in zagotoviti, da sredi razgovora ne bo potrebno iskati polnilca. Pripravljen moraš biti na kakršen koli scenarij, zato si vse potrebno za vsak slučaj namesti tudi na telefon ali katero drugo pametno napravo. Vse potrebne tehnične pripravite opraviti vsaj pol ure pred pričetkom razgovora.
✅ Pripravi prostor in okolje
Poleg tehnične priprave na pozabi tudi na prostor, kjer boš opravljal video klic. Poskrbi, da bo okolje tiho, urejeno in ter brez večjih zunanjih motilcev (na primer sostanovalci, televizor, radio itd). Prav tako izberi nevpadljiv prostor s primernim ozadjem in ustrezno svetlobo, saj se potencialnemu delodajalcu želiš predstaviti v kar ''najboljši luči''. Najbolj primerno ozadje bi bila bela stena s kakšno sobno rastlino, vsekakor pa naj ne vključuje glasbenih plakatov in drugih slik.
✅ Osebna urejenost
Kljub temu, da razgovor poteka v domačem okolju se zanj primerno uredi in uporabi pravilen pristop. Podobno kot za klasični razgovor se skušaj sprostiti, obvladovati tremo, ter delovati samozavestno. Med video razgovorom sedi pokončno. Izberi stol in mizo, vsekakor pa ne kavča, postelje ali vreče za sedenje. Izogibaj se pretiranemu obračanju, pokanju s prsti in ostalim početjem, ki bi lahko odvrnilo oziroma zamotilo tvojega sogovornika. Poskrbi za očesni kontakt s tem, da med razgovorom gledaš v kamero. To kaže na sposobnosti komuniciranja in obvladovanje govora.
✅ Vsebinska priprava
Bodi pripravljen_a glede splošnih vprašanj, kot so vprašanja o delavnih izkušnjah, osebnostnih lastnostih, veščinah, ambicijah, želja… Pred razgovorom natančno preberi svojo prijavo in življenjepis. Prav tako imej slednje, kot tudi druge relavantne dokumente na dosegu roke (npr. oglas za delovno mesto). Predstavi se jasno, razločno, bodi spoštljiv_a in predvsem iskren_a. Pred odgovorom le tega temeljito premisli.
✅ Pozanimaj se o delodajalcu
Zelo verjetno je, da bo kadrovik povprašal, kaj veš o njihovem podjetju, ter zakaj si želiš delati ravno pri njih. Zato pred razgovorom dobro razišči podjetje s katerim imaš razgovor. Razišči njihova načela, cilje in vizijo. Med drugimi ne pozabi natančno prebrati in pregledati razpisanega delovnega mesta. Pripravi seznam tvojih lastnosti in sposobnosti, ter jih poveži s potrebami podjetja. S tem boš dokazal_a, zakaj si ravno ti pravi kandidat za ponujeno delovno mesto. Za konec si pripravi tudi nekaj vprašanj, ki bi jih ti zastavil kadroviku. S tem boš pridobil_a želene informacije, hkrati pa izkazal dodatno zanimanje za delovno mesto, proaktivnost in pripravljenost.
Še dodatni nasvet!
Da bo res vse potekalo kot po navedenih točkah ti svetujemo, da pred samim intervjujem opraviš tudi testni razgovor. Za pomoč lahko vprašaš kar vašega prijatelja, in se tako samozavestno pripraviš in izogneš marsikateri neprijetni napaki.
Pa srečno!
Viri:
- https://www.optius.com/iskalci/karierna-svetovalnica/kako-se-pripraviti-na-video-intervju/
- https://www.adecco.si/nasveti/kako-se-pripraviti-in-ucinkovito-izpeljati-video-razgovor-za-zaposlitev/
- https://www.mojedelo.com/karierni-nasveti/kako-opraviti-odlicen-video-razgovor-za-delo-3883
- https://www.adittec.si/clanek/2020-05-15-kako-uspesno-izpeljati-video-razgovor
- https://www.freepik.com/premium-photo/back-view-asian-business-woman-talking-her-colleagues-about-plan-video-conference_7351204.htm#page=1&query=online%20job%20interview&position=28
Poslanstvo zavoda je mladim in mladinskim organizacijam zagotavljati ustrezno strokovno podporo pri beleženju in evidentiranju neformalnega izobraževanja in učinkov mladinskega dela z namenom njegovega priznanja v širši družbi. Nadalje je namen zavoda mladim pomagati pri kariernem razvoju, zaposlovanju in aktivnem državljanstvu ter zagotavljati pomoč in podporo pri organizacijskem in drugem razvoju mladinskih in nevladnih organizacij.