V sredo, 18. novembra, smo se udeležili poročanja dognanj projekta Making it Matter. Projekt je mednarodni projekt partnerjev Hrvaške, Slovenije, Nemčije, Belgije, Danske in Irske, kateri namen je prikazati obstoječe politike in prakse spodbujanja mladih z manj priložnosti v prostovoljstvu. Pregledali so politike prostovoljstva na Evropski in nacionalni ravni, raziskavo so naredili tudi po prostovoljskih organizacijah ter z intervjuji ter anketnimi vprašalniki pridobili konkretne odgovore iz strani prostovoljcev.
Ugotovitve, do katerih so prišlo z zaključkom raziskave se nanašajo na politično ozadje, prakse organizacij ter konkretne izkušnje mladih prostovoljcev.
Pregled obstoječega političnega stanja:
Izkušnje organizacij, ki vključujejo mlade z manj priložnostmi:
Največji doprinos vključevanja mladih z manj priložnostmi v prostovoljstvu je v vseh prostovoljcih, ki so aktivni. V povprečju so to prostovoljci, ki svoj čas v organizaciji namenijo dlje časa. S tem pridobijo večjo socialno mrežo, manj so osamljeni ter se počutijo pripadni organizaciji. Na koncu koncev mladi prostovoljci pridobijo novo znanje, veščine s čimer se poveča tudi njihova samozavest in zaupanje vase.
V okviru projekta je sodelovala Slovenska filantropija - Making it Matter – the impact of volunteering on social inclusion – Slovenska filantropija
O projektu lahko preberete tudi v angleščini na Making it matter (europeanvolunteercentre.org).
Poslanstvo zavoda je mladim in mladinskim organizacijam zagotavljati ustrezno strokovno podporo pri beleženju in evidentiranju neformalnega izobraževanja in učinkov mladinskega dela z namenom njegovega priznanja v širši družbi. Nadalje je namen zavoda mladim pomagati pri kariernem razvoju, zaposlovanju in aktivnem državljanstvu ter zagotavljati pomoč in podporo pri organizacijskem in drugem razvoju mladinskih in nevladnih organizacij.