Poleg logističnih zagonetk, ki lahko zagrenijo marsikateri dan, selitev spremljajo tudi birokratski postopki, ki so velikokrat predstavljeni na uporabniku neprijazen način. Birokracija, povezana s selitvijo, je prisotna tako v Sloveniji kot tudi v državi, kjer si našel_la službo, zatorej smo ti pripravili kratek seznam, ki ti bo v pomoč pri izselitvi iz Slovenije.
Če si zaposlitev našel_la v Franciji, si preberi naš članek o praktičnih nasvetih pri selitvi v Francijo, kjer smo opisali razliko med zdomcem in izseljencem ter razložili pojem davčni zavezanec.
Torej, kaj moraš urediti v Sloveniji?
Po slovenski zakonodaji se vsak primer davčnega rezidenstva obravnava individualno, zatorej ti svetujemo, da se ob selitvi zelo dobro pozanimaš pri finančni upravi, ali si uspešno pretrgal_a vse vezi s Slovenijo, zaradi katerih bi slednja lahko terjala plačilo dohodnine od dohodka, prejetega v tujini. Zadeva se tudi nekoliko spremeni, če si lastnik_ca nepremičnine in slednjo oddajaš v najem oziroma imaš v Sloveniji dohodek iz kapitala. Četudi postaneš davčni nerezident, moraš dohodnino na omenjena prihodka še naprej plačevati. Preden zaključimo, bi te zgolj radi še enkrat opomnili na obstoj digitalnega kvalificiranega potrdila SIGEN-CA, ki ga lahko pridobiš na upravni enoti in ti omogoča elektronsko urejanje postopkov s Slovenijo kar iz tujine. Nikar ne obupaj, če se bodo postopki odjave rezidenstva zavlačevali v nedogled, počasi se namreč daleč pride. Piši nam, če imaš dodatna vprašanja, z veseljem preberemo tudi tvojo osebno izkušnjo s slovensko birokracijo pri izselitvi. Srečno pot!
Katarina Jarc
VIRI
https://www.fu.gov.si/zivljenjski_dogodki_prebivalci/selim_se_v_tujino/
https://svetkapitala.delo.si/mnenja/zakaj-moram-kljub-izselitvi-v-tujino-se-vedno-placevati-davke-v-sloveniji/
https://www.gov.si/teme/prebivalisce/
https://www.finance.si/8354362/Kako-se-pravilno-izseliti-iz-Slovenije
https://www.fu.gov.si/davki_in_druge_dajatve/podrocja/mednarodno_obdavcenje/#c4654
http://www.dunaj.veleposlanistvo.si/index.php?id=3538
Poslanstvo zavoda je mladim in mladinskim organizacijam zagotavljati ustrezno strokovno podporo pri beleženju in evidentiranju neformalnega izobraževanja in učinkov mladinskega dela z namenom njegovega priznanja v širši družbi. Nadalje je namen zavoda mladim pomagati pri kariernem razvoju, zaposlovanju in aktivnem državljanstvu ter zagotavljati pomoč in podporo pri organizacijskem in drugem razvoju mladinskih in nevladnih organizacij.