fbpx
Verjamem, da mladinsko delo spreminja svet na bolje

| Zavod Nefiks

Jože Gornik, eden ključnih pobudnikov in idejnih vodij projekta Nefiks, je danes prejel Državno priznanje za kakovostno in uspešno delo v daljšem časovnem obdobju v mladinskem sektorju 2024.

Nagrada je bila podeljena na letošnjem Nacionalnem posvetu mladinskega sektorja 2024, ki poteka v Celju.

Podelitev državnih nagrad v mladinskem sektorju

Nacionalni posvet mladinskega sektorja 2024 poteka danes, 12. 11. 2024, pod sloganom Mladinski sektor v akciji: “Razišči in bodi navdih”.V središče posveta postavljamo prepoznavanje in priznavanje mladinskega dela, zato je v tem duhu osnovan tudi program dogodka. Poleg podelitve državnih priznanj v mladinskem sektorju v letu 2024 je vsebinski del posveta usmerjen tudi v naslavljanje preprečevanja izgorelosti mladinskih delavcev ter v popoldanskem delu v vzajemno prepoznavanje projektov in aktivnosti, ki jih izvajamo.

 2024 11 12 nacionalni posvet mladinski sektor 800PX

Jože in njegova vpetost v mladinski sektor

Jože Gornik je svojo pot v mladinskem sektorju začel kot prostovoljec na Društvu mladinski ceh pred skoraj 30 leti in skozi vsa ta leta pustil neizbrisen pečat s številnimi inovativnimi in trajnostno naravnanimi projekti. Kot mentor, inovator in pobudnik številnih projektov pušča neizbrisen pečat na razvoju mladinskega dela po vsej Sloveniji.

Njegovi ključni prednosti, ki zagotavljata uspeh in stabilnost organizacij, kot je Zavod Nefiks, sta dve: izjemno poznavanje financ in digitalnega prostora. Jože se suvereno spopada s finančnimi izzivi, hkrati pa odlično razume delovanje aplikacij in IT sistemov. Poleg tehničnih veščin izstopa tudi s svojo sposobnostjo, da vse preplete z obilico humorja, kar razbija monotonost finančnih tabel in kompleksnost računalniških algoritmov. V mladinsko delo je uvajal tudi elemente digitalizacije, na primer internetni natečaj v sklopu projekta Evropa v šoli, pa tudi s pomočjo sodelavk 3D tiskanje in lasersko graviranje v delavnice mladinskega centra.

nefiks ekila srecanje mc vic 800px

Njegova sposobnost povezovanja ljudi iz različnih sektorjev prinaša svežino, nove perspektive in ustvarja dragocene povezave. Prav zaradi tega so številni projekti, v katerih je sodeloval, pogosto prehitevali svoj čas in postavljali nove standarde v mladinskem sektorju. Inovativne so bile tudi njegove metode moderacije, saj so ga različne organizacije rade povabile v goste, da je z metodami mladinskega dela in humorjem moderiral dogodke.

Jože je razvil lastno metodologijo, ki temelji na igrifikaciji procesov in uporabi didaktičnega kovčka. Prav on je bil najbrž tisti, ki je v slovenski mladinski prostor prvi prinesel prvi kovček za orodje in ga spremenil v didaktični kovček. Tudi na "resne" moderacije vedno prinese nenavadne pripomočke, kot so peščena ura, glasovalni kartončki ali labirint za sestavljanje. Ti predmeti ne le popestrijo dogajanje, temveč pomagajo vzpostaviti interaktivno in dinamično sodelovanje. Jožetov največji strah je, da bi mu na kakšni delavnici zmanjkalo vsebine. Zato je vedno pripravljen z dodatnimi gradivi, orodji in idejami, da ohrani dinamiko in zanimanje udeležencev.

nefiks ekipa vecerja 800px

Jože Gornik: "Če o nečem še ni priročnika, ga bomo pa napisali – hvala vsem, ki vsaj kakšnega preberete. Vsekakor pa verjamem, da bomo skupaj napisali še ogromno lepih zgodb!"

Po tridesetih letih ...

Zaslužen in so-zaslužen je za številne projekte:

  • Indeks Nefiks in Zavod Nefiks: Jože je eden ključnih pobudnikov in idejnih vodij tega projekta, ki mladim omogoča beleženje in dokazovanje neformalno pridobljenega znanja. Nefiks je prerasel v uspešen zavod, ki danes izvaja številne projekte, namenjene spodbujanju zaposljivosti mladih in vrednotenju njihovega prostovoljnega dela ter drugih neformalnih izkušenj. Njegov prispevek k prepoznavnosti in vrednotenju neformalnega učenja je ključen za razvoj mladinskega sektorja v Sloveniji. Eden ključnih programov Zavoda Nefiks je tudi Mladinski center Vič, kjer je s podporo in številnimi izkušnjami Jože sodeloval pri postavljanju temeljev centra, ki zabeleži več kot 10.000 obiskovalcev na letni ravni. Z Jožetovimi strokovnimi nasveti se center iz leta v leto razvija in krepi. Pomembno pa je tudi njegovo delo na področju informiranja o mladinskem sektorju – npr. zasnova portala Talentiran.si, Priložnost.eu in drugih.
  • Projekt Prostovoljec leta: Kot podpredsednik Mladinskega sveta Slovenije je začel s projektom Prostovoljec leta, ki je danes eden najbolj prepoznavnih nacionalnih projektov za prepoznavanje in nagrajevanje prostovoljskega dela. Jože že več kot 22 let neprekinjeno deluje kot član komisije tega projekta, kar priča o njegovi predanosti prostovoljstvu in mladinskemu delu.
  • Širši prispevek v organizacijah: Poleg svojega dela v Društvu mladinski ceh in na Zavodu Nefiks je Jože dejavno prispeval k delovanju številnih drugih organizacij, kot so CNVOS (Center za nevladne organizacije), Zavod Pelikan - Karitas in drugi, npr. Slovenska filantropija. Sodeloval je pri razvoju projektov in pravnih podlag, ki so pomembni za celoten mladinski sektor, npr. kot podpredsednik na MSS je sodeloval pri pripravah na sprejetje Zakona o mladinskih svetih (ZMS) (Uradni list RS, št. 70/00, 42/10 in 45/24), ki ureja položaj, dejavnosti ter financiranje Mladinskega sveta Slovenije in mladinskih svetov lokalnih skupnosti. Sodeloval je pri vzpostavitvi programa MEPI v Sloveniji, nastanku Socialne akademije, podpiral vsakoletno izvedbo projekta Evropi v šoli Zveze prijateljev mladine Slovenije, podpiral delovanje in razvoj Zveze slovenske podeželske mladine, odbor InPlaninec, Društvo Hospic
  • Mednarodno mladinsko delo: V času delovanja v Mladinskem svetu Slovenije je Jože opravljal tudi neformalno funkcijo v Evropskem mladinskem forumu, zadolžen za izobraževanje in usposabljanje, v času delovanja na Društvu mladinski ceh pa je bil zaslužen za gostovanje ene prvih EVS prostovoljk v Sloveniji.
  • Mentorstvo in podpora mladinskim delavcem: Jože je bil vedno pripravljen pomagati mladinskim delavcem in organizacijam, tako z mentorstvom kot s tehnično in vsebinsko podporo. Pomagal je z idejami, materiali, izvedbo delavnic in pripravo programov, kar je številnim organizacijam omogočilo, da so se razvile in prispevale k bogatenju mladinskega sektorja.
  • Razvoj digitalnih orodij: z vzpostavitvijo aplikacije e-Nefiks je Jože eden izmed pionirjev v uporabi digitalne tehnologije v mladinskem delu. S skupinami mladih je razviljal aplikacije, namenjene igrifikaciji mladinskega sektorja ter dal pobudo za več aplikacij, kot sta na primer Pika Stop in 4(you)thWork, ki omogočata bolj dinamično in zanimivo vključevanje mladih v mladinske aktivnosti.
  • (So)avtorstvo publikacij s področja mladinskega dela: npr. Priročnik za trenerje mladinskih voditeljev, ki je še danes eno ključnih gradiv pri izobraževanju za mladinsko delo, ABC prostovoljstva – priročnik za mentorje, Kako ustanoviti mladinski svet lokalne skupnosti, Senzibilizacija javnosti za teme mladih, Informiranje mladih …
    Njegovo delo je izjemnega pomena ne le za posamezne projekte, ampak za celoten mladinski sektor, saj s svojo inovativnostjo, predanostjo in sodelovalnim pristopom nenehno odpira nove poti in priložnosti za mlade.

nefiks ekipa ESE srecanje 800px

 


KDO SMO IN KAJ POČNEMO?

N E F I K S

Poslanstvo zavoda je mladim in mladinskim organizacijam zagotavljati ustrezno strokovno podporo pri beleženju in evidentiranju neformalnega izobraževanja in učinkov mladinskega dela z namenom njegovega priznanja v širši družbi. Nadalje je namen zavoda mladim pomagati pri kariernem razvoju, zaposlovanju in aktivnem državljanstvu ter zagotavljati pomoč in podporo pri organizacijskem in drugem razvoju mladinskih in nevladnih organizacij.

   Zavod Nefiks
            Ob dolenjski železnici 12
            1000 Ljubljana

  nefiks@nefiks.si

    +386 40 698 915

URADNE URE

Pisarna: PON-PET → 10:00-13:00
Telefon: PON-PET → 9:00-16:00