Pretekli teden smo se skupaj z mladinskimi delavci, predstavniki občin in aktivnimi mladimi iz Slovenije in Hrvaške odpravili na študijski obisk v sončno Lizbono, sosednjo Almado in obmorski Cascais. Namen je bil pobliže spoznati, kako lahko mladi aktivno sodelujejo pri oblikovanju občinskih proračunov – še pomembneje pa, kako se skozi takšne procese vključujejo v lokalno okolje ter ga tudi sooblikujejo.
Glavna tema obiska je bil participativni proračun za mlade – orodje, ki mladim omogoča, da neposredno predlagajo in odločajo, kako se porabi del občinskega denarja. Portugalska velja za eno izmed vodilnih držav na tem področju, zato je bil obisk odlična priložnost za učenje iz prakse.
Obisk smo začeli v Almadi, kjer smo obiskali srednjo šolo Cacilhas-Tejo. Dijaki so nam predstavili primer uspešne uporabe participativnega proračuna za mlade – s sredstvi so obnovili šolsko igrišče, ki zdaj mladim nudi prostor za šport, druženje in sprostitev.
Navdušil nas je tudi obisk nevladne organizacije Lifeshaker, ki deluje v delu mesta z manj priložnostmi za mlade. S pomočjo participativnega proračuna za mlade so opremili glasbeno sobo, v kateri lahko mladi ustvarjajo, razvijajo talente in hobije ter se hkrati intenzivneje vključujejo v aktivnosti, ki jih nudi mladinska organizacija. Gre za odličen primer, kako participacija neposredno izboljšuje kvaliteto življenja v skupnosti.
Izjemen vtis je na nas naredila tudi Moira, predstavnica občine, ki s strastjo, znanjem in veliko predanostjo vodi mladinski oddelek na občini ter koordinira participativni proces za mlade. Njena zavzetost je navdihujoč primer, kako pomembna je oseba, ki stoji za procesom.
Deževno dopoldne v Lizboni smo preživeli tudi s predstavnico Portugalskega inštituta za šport in mladino. Njihova vloga vključuje oblikovanje, izvajanje in ocenjevanje javnih politik na teh področjih, s posebnim poudarkom na spodbujanju mladinskega udejstvovanja, prostovoljstva, državljanske participacije, neformalnega izobraževanja ter mobilnosti mladih doma in v tujini. Na srečanju smo predvsem spoznali, kako je mladinski sektor umeščen v nacionalne strukture ter kako poteka sodelovanje med državo in mladinskimi organizacijami.
V Lizboni, kjer je trenutno izvajanje participativnega proračuna zaustavljeno zaradi želje občine po zaključku starih projektov, smo spoznali drug vidnejši participativni mehanizem – Citizens' Council. Gre za letni dogodek, na katerem občani skupaj razpravljajo o izbranem izzivu in iščejo rešitve. To je še en dokaz, kako pomembna je vključenost ljudi v oblikovanje lokalnih politik.
Vrhunec študijskega obiska je bilo srečanje z občino Cascais ter predstavitev njihovega participativnega proračuna za mlade in splošnega participativnega proračun, ki veljata za enega izmed najbolj razvitih v Evropi. Tam mladi sodelujejo že od 10. leta dalje (občan ne postaneš z 18. leti, občan se rodiš). Skozi šole in druge strukture so mladi vključeni v vse faze procesa – od prepoznavanja izzivov, razprav, promocije, glasovanja do izvedbe izglasovanih projektov.
Posebnost njihovega pristopa je osredotočenost na identifikacijo izzivov, ne toliko na iskanje takojšnjih rešitev. To mlade spodbuja k globljemu razmišljanju, skupinski analizi in dolgotrajnejšemu angažmaju.
Poleg participativnega proračuna občina Cascais uporablja še več kot 30 različnih participativnih orodij, s katerimi vključuje občane v odločanje. Njihovo izhodišče je jasno: večja participacija = bolj kakovostno življenje.
Participativni proračun ni le tehnična razdelitev sredstev – je mehanizem za razvoj demokracije, skupnosti in aktivnega državljanstva. Mladi se skozi ta proces učijo odgovornosti, sodelovanja, razumevanja občinskega sistema in, kar je najpomembneje, dobijo izkušnjo, da je njihov glas pomemben in slišan.
Obenem občine s tem bolje zaznavajo potrebe mladih in oblikujejo politike, ki so bolj vključujoče, relevantne in učinkovite.
Znanje, ki smo ga pridobili na Portugalskem, bomo v prihodnjih mesecih prenesli v naša lokalna okolja. Skupaj z mladinskimi organizacijami in občinami bomo razvijali lokalne modele participativnega proračuna za mlade, prilagojene potrebam in zmožnostim skupnosti.
V septembru bomo v Sloveniji gostili nadaljevalni študijski obisk, kjer bomo s partnerji iz Portugalske in Hrvaške soustvarili priporočila za kakovostno izvajanje participativnega proračuna za mlade. Predstavili pa jim bomo tudi slovenske prakse vključevanja mladih v proces participativnega proračuna.
Poslanstvo zavoda je mladim in mladinskim organizacijam zagotavljati ustrezno strokovno podporo pri beleženju in evidentiranju neformalnega izobraževanja in učinkov mladinskega dela z namenom njegovega priznanja v širši družbi. Nadalje je namen zavoda mladim pomagati pri kariernem razvoju, zaposlovanju in aktivnem državljanstvu ter zagotavljati pomoč in podporo pri organizacijskem in drugem razvoju mladinskih in nevladnih organizacij.