Nefiks je vodilni sistem beleženja neformalno pridobljenega znanja v Sloveniji, ki mladim omogoča, da na enem mestu sistematično zberejo vse neformalno pridobljene in s strani organizacij potrjene kompetence. Indeks je nastal po skandinavskem modelu in je bil na podlagi analize in izkušenj snovalcev prilagojen in implementiran v slovenski mladinski prostor. Na nacionalni ravni še vedno ni primerljivega orodja, ki bi lahko tako celostno in ob enem parcialno predstavil vse neformalno pridobljeno znanje posameznika.
IdejaNefiksa, kot orodja za beleženje (in posledično priznavanje) neformalno pridobljenega znanja nastala kot partnerski projekt mladinske organizacije Društva mladinski ceh in Urada RS za mladino, zdaj pa deluje pod okriljem Zavoda Nefiks.
Dandanes se vse več posameznikov odloča za opravljanje prostovoljnega dela. Načelo prostovoljstva je, da posameznik delo opravlja po svoji svobodni volji in za to ne pričakuje nobenih materialnih koristi, temveč delo opravlja za splošno korist oziroma korist drugim. To je odličen način za pridobivanje dragocenih izkušenj in za bogatenje tvojega CV-ja.
V sredo, 18. novembra, smo se udeležili poročanja dognanj projekta Making it Matter. Projekt je mednarodni projekt partnerjev Hrvaške, Slovenije, Nemčije, Belgije, Danske in Irske, kateri namen je prikazati obstoječe politike in prakse spodbujanja mladih z manj priložnosti v prostovoljstvu. Pregledali so politike prostovoljstva na Evropski in nacionalni ravni, raziskavo so naredili tudi po prostovoljskih organizacijah ter z intervjuji ter anketnimi vprašalniki pridobili konkretne odgovore iz strani prostovoljcev.
V letošnjem letu smo spoznali kako je odnos do sočloveka pomemben. V času krize pri pletenju teh odnosov zelo pripomorejo tudi prostovoljci, ki pomagajo ranljivejšim skupinam (od starejših ljudi, do socialno šibkejših družin, otroci, ki potrebujejo pomoč pri učenju na daljavo, posamezniki brez lastnega prevoza…). Kje in kako se vključevati v nove oblike pomoči sočloveku?
Šole so zaprte ali pa se zapirajo, prav tako je s fakultetami. Zbiranje je zaradi omejevanja širjenja okužbe omejeno ali pa celo prepovedano. Beseda, ki se jo največkrat uporabi je samo izolacija.
Ali samo-izolacija pomeni, da smo vsi sedaj v hišnem priporu in ne smemo nikamor? Seveda ne. Namen samo-izolacije je v omejitvi telesnih stikov z drugimi ljudmi, da bi se virus težje širil naprej.
Za nami je šolsko leto in poletje s kar nekaj preizkušnjami. In, upamo, tudi s časom za počitek, da lahko z novim šolskim letom s polno paro stopimo na pot novih izzivov. Eden izmed možnih in dobrih izzivov v novem šolskem ali študijskem letu je tudi vključitev v prostovoljske dejavnosti*.
Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor je v torek, 30. 6. 2020, priredil sprejem ob podelitvi državne nagrade in priznanj na področju prostovoljstva za leto 2019. Državne nagrade in priznanj na področju prostovoljstva so najvišja državna priznanja za izjemne dosežke na področju prostovoljstva, njegove promocije in razvoja, ki jih prostovoljkam, prostovoljcem oziroma prostovoljskim organizacijam vsako leto podeli Odbor Republike Slovenije za podelitev državnih priznanj na področju prostovoljstva.
Projekt Akademija prostovoljstva je nastal v partnerstvu Zavoda Nefiks in Družinskega in mladinskega centra (DMC) Cerklje. Z njihovim načinom dela, programi ter bazo prostovoljcev so nam lahko v marsičem dober zgled dela z mladimi.