Na Zavodu Nefiks v sodelovanju z UKOM organiziramo projekt S smehom nad prekarno delo. Za glavni način komunikacije smo si namreč izbrali Stand - up. Le tega vidimo kot način, kako zelo resno temo prekarnega dela mladim predstaviti veliko bolj sproščeno. Izziv, kako presegati zgolj humor bomo uresničili z delavnicami, ki sledijo takoj za stand-up nastopom. V delavnici bodo tematike obravnavane strokovno in bodo odgovarjale na zagate s katerimi se srečujejo mladi na trgu dela, sodelovali pa bodo tudi mladi, ki so si sami ustvarili dostojne oblike dela.
AITUC je kratica za International Trade Union Corporation, ki vsako leto pripravi poročilo o razmerah na globalnem trgu dela na podlagi različnih indikatorjev, ki zaznamujejo stanje človekovih oz. delavskih pravic. Na lestvici od 1-5 je ocenjenih 142 držav (številka 1 zaznamuje najvišjo oceno, številka 5 pa najslabšo). Obdobje ocenjevanja razmer v državah poteka od aprila do marca, letošnje poročilo pa je bilo objavljeno za javnost 6. junija 2018.
Strokovnjaki (Bradley, 2005, 2008; McDowell, 2010; Newmann, 1999; Willis, 1977) se strinjajo, da so mladi, ki šele vstopajo na trg dela, tisti, ki so najpogosteje izkoriščani kakor prekarni delavci; nepošteni pogoji dela so jim predtsavljeni kakor začasne oblike dela, začetniške pozicije, ki jim bodo omogočile preboj na trg dela (WalMart, 2013), vendar je resnica takšna, da se mnogim mladim status prekarnega delavca_ke podaljšuje leto za letom.
Pravna fakulteta v Ljubljani in Gibanje za dostojno delo in socialno družbo sta izvedla študijo, katere rezultati so pokazali padanje cen v panogah zaradi prevelike konkurence in premajhnega povpraševanja na trgu delovne sile. To pomeni, da nizke cene stroitev ogrožajo socialno varnost delavcev; kot rešitev je bila predlagana minimalna urna postavka, ki bi preprečevala zdrs delavcev v prekarno delo.
V zadnjem desetletju lahko predvsem opazimo povečanje števila samostojnih podjetnikov s področij izobraževanja, informacijskih in komunikacijskih dejavnosti in finančnih in zavarovalniških dejavnosti; po drugi strani pa upada število samostojnih podjetnikov na področjih kmetijstva, rudarstva in predelovalne dejavnosti. Vedno več je tudi samostojnih podjetnikov med najvišje izobraženimi kadri.